9 мая
CREATING INFINITY: THE WORLDS OF LOUIS VUITTON AND YAYOI KUSAMA
СТВОРЕННЯ НЕСКІНЧЕННОСТІ: СВІТИ LOUIS VUITTON ТА YAYOI KUSAMA
Вже вдруге Louis Vuitton запросив видатного японського художника YAYOI KUSAMA на нову творчу співпрацю, пробуджуючи, розвиваючи та розширюючи новаторський креативний рух.
ПОЧАТОК ШЛЯХУ
- 1939 рік У віці 10 років. Фото: надано Yayoi Kusama Studio Inc./Ota Fine Arts, Токіо/Victoria Miro Gallery, Лондон
Яйоі Кусама — японський художник і письменник. Упродовж своєї кар’єри вона працювала в різноманітних середовищах, включаючи живопис, колаж, скульптуру, мистецтво перформансу та інсталяції навколишнього середовища, більшість із яких демонструє її тематичний інтерес до психоделічних кольорів, повторення та візерунків.
Народившись 22 березня 1929 у Мацумото, Наґано, у сім’ї вищого середнього класу, Кусама почала створювати мистецтво в ранньому віці, продовживши вивчати живопис Нігонга в Кіото в 1948 році. Розчарована цим виразно японським стилем, вона зацікавилася європейським та американським авангардом. , організувавши кілька персональних виставок своїх картин у Мацумото та Токіо протягом 1950-х років. У 1957 році вона переїхала до Сполучених Штатів, оселившись у Нью-Йорку, де створила серію картин під впливом руху абстрактного експресіонізму.
Переключившись на скульптуру та інсталяцію як на основні медіуми, Кусама стала невід’ємною частиною нью-йоркського авангарду, на початку 1960-х її роботи виставлялися поряд із такими творами, як Енді Воргол, Клаес Ольденбург і Джордж Сігал, де її часто асоціювали з рух поп-арт. Прийнявши підйом контркультури хіпі кінця 1960-х років, Кусама привернула увагу громадськості після того, як організувала серію Фестивалів тіла, на яких оголених учасників розмальовували в яскравий горошок.
У 1973 році Кусама повернулася до рідної Японії, де вона виявила, що мистецька сцена набагато консервативніша, ніж у Нью-Йорку. Ставши торговцем мистецтвом, через кілька років її бізнес згорнув, а після психічних проблем у 1977 році вона добровільно потрапила в лікарню, де провела решту свого життя. Звідси вона продовжувала створювати твори мистецтва різними засобами, а також розпочала літературну кар’єру, опублікувавши кілька романів, поетичну збірку та автобіографію.
- Яйої Кусама, Нью-Йорк, 1964 р. Маєток Евелін Хофер
- Сад нарцисів, 1966, Венеція Японській художниці Яйої Кусама заборонили продавати вінілові кулі з її інсталяції на Венеціанській бієнале 1966 року.
Коли я стою перед полотном, малюючи всі ці крапки, я зрештою заповнив стіл і підлогу, навіть моє тіло. Я завжди повторював одні й ті ж рухи, сітка розтягувалася до нескінченності. Я забув про себе і дозволив бути захопленим таким павутинням. Мої руки, ноги, одяг і все, що було в кімнаті, було покрито сіткою.
- Яйої Кусама з одним зі своїх творів «Накопичення», 1966 рік.
- Яйої Кусама, Антивоєнні оголені Події, Бруклінський міст, Нью-Йорк, 1968
У сімдесятих роках Яйої стає королевою хіпі завдяки своїм надзвичайним артистичним виступам: усі хочуть її одяг, прикрашений горошком, усі претендують на крапки, намальовані на шкірі. Це відбувається тому, що я даю людям те, що вимагає час. Сексуальна свобода самовираження. Звички хіпі ідеально поєднуються з одержимістю Яйоі сексом. Мати вселяє їй думку, що це щось брудне, чого треба соромитися і приховувати. Але заборона стає невід'ємною частиною його творчості. Він є речником нестримної сексуальної революції, вільної від утримання, табу та упереджень. Хепенінги Кусама народжуються, сексуальні події з оголеними чоловіками та жінками, геями, лесбійками та гетеросексуалами, з метою відвертих групових статевих актів. Поступово хепенінги набувають глибшого значення й пов’язані з викриттям інших проблем: політика зливається з філософією горошку.
- Яйоі Кусама - Анатомічний вибух - 1968 - перформанс перед статуєю Аліси в Країні чудес, Центральний парк, Нью-Йорк - люб'язно надано Kusama Studio, Токіо - фото Боб СабінЯйоі Кусама, Гола оргія та спалювання прапора, Бруклін, Нью-ЙоркЯйоі Кусама, Перформанс, Нова школа соціальних досліджень (1970), Нью-Йорк YAYOI-KUSAMA-PAINTS-DOTS
Кусама, якій зараз 94 роки, довгий час грає з модою. У 1968 році вона дебютувала в Kusama Fashion Company і почала працювати з великими універмагами, такими як Bloomingdale’s. Потім вона заснувала компанію Nude Fashion Company, продукція якої була значно авангарднішою, як-от «сукня для вечірки», у яку могли поміститися до 25 осіб. В Японії її печать можна знайти як на дорогих, так і на недорогих речах.
Не можливо розповідати про колоборацію модного гіганта Louis Vuitton и YAYOI KUSAMA не розуміючи що ця тендітна жіночка титан новаторького всесвіту містецтва вже понат століття.