20 ноября

    Зупинись. Дивись. Мистецтво.

    Виставка з такою назвою вже відома постійним відвідувачам фестивалю Букет Київ стейдж. Але вона має своє логічне продовження, набуваючи дослідницького  і духовного змісту.

    • IMG_1284-JPG.B5cf.jpg
    • IMG_1283-JPG.B5cP.jpg

    Дослідницький полягає в тому, що проєкт накопичує нові знання через небайдужих людей і художників, дотичних до монументального мистецтва , яких ми розшукуємо по всій Україні, намагаючись зробити з ними інтерв’ю і отримати максимум цікавих  історій і оповідей. Так виник дослідницький підрозділ АРТ-ЗУПИНКА і серія документальних фільмів про мозаїчне мистецтво з вуст безпосередніх виконавців.

    АРТ-ЗУПИНКА

    Цей проєкт присвячено унікальному мистецькому явищу, яке активно розвивалось у 1960-х роках і давало можливість художникам протистояти ідеологічній цензурі.

    У ньому показано українські зупинки, що були оформлені українськими художниками минулого століття. Кожна автобусна зупинка ‒ унікальний витвір мистецтва. Такий вигляд вони мали у довоєнний час. Наразі більшість із них зруйновано або знищено.

    Невеличку частину цього мистецького пласта вдалося зберегти Вікторії Зубенко та Олені Веселій (авторки проєкту art zupynka).

    Мозаїчні панно ставали оздобленням автобусних зупинок у рамках масштабного художнього проєкту, започаткованого в 60-ті роки в Україні. Тогочасні художники оформлювали багато комуністичних свят, і щоб долучати їх до широкої пропаганди, іноді допускалась вільність у трактуванні. Водночас були жорсткі вимоги до характеру та естетики творів, щоб не порушувати етіологічну установку комуністичної партії. Неофіційне мистецтво того часу переслідувалося як «свободомисліє», тож художники могли працювати в напрямку неофіційного мистецтва та реалізовувати свої твори на звичайних транспортних зупинках у далеких селах, де контроль з боку влади був послаблений.

    У двох найкращих командах, львівській та київській, працювали найвідоміші художники середини ХХ століття: Володимир Патик, Микола Андрющенко, Алла Горська, Віктор Зарецький, Сергій Савченко, Богдан Сорока, Богдан Сойка, Олександр Дубовик та інші. Митці-монументалісти робили зі звичайних зупинок витвори архітектурного мистецтва.

    Професійні автори з відомими іменами та початківці вклали у кам'яні полотна та мозаїчні панно свої думки, ідеї та бачення краси української природи, сакральні українські символи, історії минулого та майбутнього, залишивши нам неймовірний творчий спадок.

    До війни було зроблено два відеоінтерв'ю з митцями ‒ Тетяною Лукашевич (художниця, що працює у місті Рівному) та Сергієм Савченком (одеським художником). Вже під час війни ми поговорили з київським художником- монументалістом Володимиром Прядка та львівським художником Миколою Андрущенко.

    У 2015 році культорологиня Вікторія Зубенко започаткувала проєкт BERVY. Він виник з її захоплення самим явищем мозаїчних зупинок громадського транспорту та з бажання привернути увагу і зберегти це мистецтво. BERVY ‒ альтернативна лінія українських подарунків, осмислених та естетичних.

    Духовний  зміст (проект BERVY) закладений безпосередньо в самих візерунках, які ми знаходимо на зупинках в маленьких містечках, селах, на дорогах і просто в полях. Неймовірний світ дерев, квітів та рослин , прекрасні  чудернацькі фантазійні  тварини,  і магічний український символізм, який за глибиною філософського вираження в образній формі, набирає сакрального змісту. Сварги, ромби і громовики, алтарі, руни і сонячні колеса  – всі вони свідки багатьох епох і можуть розказати нам багато цікавого, розкривши загадки світобудови , а також допоможуть сформувати свої особисті МАНТРИ взаємодії з цим таємничім Світом Всесвіту.

    Всі мозаїчні візерунки, які ви побачите  на виставкових хустках, поведуть вас в МАНДРИ по всій Україні від волинської  та  хмельницької областей до запорізької  та  житомирської від  івано-франківської та львівської до донецької області.

    • IMG_1280-JPG.B5xk.jpg
    • IMG_1281-JPG.B5x6.jpg

    І ці чудернацькі  тварини та  загадкові  символи відкривають нам потаємні стежки не тільки в розумінні життя предків,  основних парадигм і алгоритмів божественного життя, а і прокладають стежки від серця до серця кожного з нас,  всіх, хто живе в чудовій  благодатній країні – Україні.

    • IMG_1286-JPG.B5xv.jpg
    • IMG_1285-JPG.B5xn.jpg

    А також,  ми маємо неймовірну знахідку, мозаїку української художниці та дисидентки,  однієї  з засновниць руху шістдесятництва, діячки правозахисного руху 1960-х в Україні, Али Горської, яку, перед самою війною сфотографував у Маріуполі фотограф  Іван Станіславський.  Ексклюзивна хустка, з принтом мозаїчного візерунка відомої художниці буде розіграна на аукціоні на закритті виставки. Зібрані гроші підуть на допомогу мариупільським художникам переселенцям.

    • IMG_1287-JPG.B5x8.jpg
    • IMG_1288-JPG.B5xh.jpg

    instagram art.zupynka

    instagram mosaic.bervy

    facebook BERVY

    www.bervy.com.ua

    Источник:

    Еще из раздела
    Еще из раздела
    Новое на сайте
    Share