9 ноября

  Sustainable дизайн: лекція українського дизайнера Йови Ягер

  7 листопада у просторі Ya Vsesvit розпочалася публічна дискусія про sustainable дизайн  у світі, що вже ніколи не буде таким як раніше. Провідні українські дизайнери та лідери думок, які дотримуються філософії та практики сталого розвитку проведуть свої зустрічі у рамках ініціативи з головним меседжем: дизайнери відповідальні за глобальні питання екологічної кризи, але саме дизайнери можуть та мають знайти способи, щоб її подолати. Задача дискусії – не тільки озвучити проблему, але й активувати дизайнерську спільноту для пошуку рішень, починаючи з себе. Ініціатор  – мультидисциплінарна студія YAKUSHA DESIGN, що працює у ніші сталого живого дизайну та її засновниця Вікторія Якуша.

  Цикл зустрічей розпочалася з лекції української дизайнерки, співвласниці студії Kleydesign, авторки сталих проектів Йови Ягер. Йова – адепт, дослідник та практик свідомих підходів в дизайні та житті.

  Йова переконана: "It’s time to rethink". Не вчора, не завтра, а саме сьогодні дизайнери повинні переосмислити свою роботу і підхід до найменших деталей. Are you doing the right things? Are you doing the things right? Два важливих питання над якими вона пропонує задуматися кожному дизайнеру. А щоб це було легше зробити, Йова пропонує скористатися «10 принципами хорошого дизайну» від Дітера Рамса, німецького індустріального дизайнера, розробника дизайну Braun.

  «У людей немає проблем забруднення, у них є проблема дизайну. Якби люди з самого початку почали розробляти продукти, інструменти, меблі, будинки, фабрики і міста більш розумно, їм би не довелося думати про відходи, забруднення і дефіцит. Хороший дизайн забезпечив би процвітання, безкінечне повторне використання і задоволення», - цитата з книги Upcycle, Майкла Браунгарта та Вільяма Макдоно, стала точкою відліку на лекції дизайнерки.

  Вікторія Якуша, архітектор, дизайнер, засновниця Yakusha Design та бренду живого дизайну Faina, що  відомий у світі своїми сталими колекціями, переконана: “Дизайнер створює не просто речі. Щодня обираючи бути собою і робити справжнє, або ж йти на компроміси, дизайнер  формує реальність в якій ми живемо“.  На простих щоденних рішеннях, які в своїй сукупності призводять до результатів глобального масштабу, акцентувала під час лекції Йова. Приклад – винахід одноразової пляшки, що повністю змінив ландшафт світового океану.

  Якими є рішення, які приймають дизайнери у всьому світі кожної хвилини? Це свідомі рішення чи ні? Чи розуміє і чи хоче усвідомлювати дизайнер ціну свого вибору? І яким був би світ, якщо дизайнери дійсно осмислювали б кожне своє рішення? Вперше ці питання прозвучали у книзі «Дизайн для реального світу» Віктора Папанека, американського промислового дизайнера, антрополога, теоретика дизайну в 1971 році. Після першого видання книги минуло п`ятдесят років, однак практичні відповіді на питання сьогодні потрібні людству так само, як чиста вода і повітря.

  Отже хороший дизайн:

  1. Інноваційний та технологічний (однак інновація не є самоціллю);

  2. Робить предмет зручним (оптимізує його використання);

  3. Естетичний (формує оточення і визначає стан людини);

  4. Робить предмет зрозумілим (створює просту структуру);

  5. Чесний (не намагається здаватися тим, чи не є);

  6. Ненав`язливий (не уподібнювати річ декору і твору мистецтва);

  7. Довговічний (не несе в собі нічого гостро модного, а значить, не виходить з моди);

  8. Екологічний (економить ресурси, мінімізує фізичну і візуальну забрудненість);

  9. Послідовний до останньої деталі (нічого випадкового, ґрунтовність і точність – знак поваги до споживача);

  10. Хороший дизайн – це якомога менше дизайну (концентрується на суттєвому, не навантажує зайвим).  

  Sustainable design – не віддалена перспектива майбутнього чи окремі експонати на світових тижнях дизайну. Sustainable design – це те, що необхідно вже сьогодні. «Ми стоїмо у витоків  дизайн-революції і кожен дизайнер сьогодні може створити проект, що змінить світ», переконана Йова.  Якщо ви також переконані у цьому – приєднуйтеся до дискусії та наступних подій у YA VSESVIT.

  Источник:

  Новое на сайте
  Share