22 мая

  Kyiv Art Week: виставка Маріанни Холленштайн «Стан Людини»

  Новий незалежний виставковий простір Set спільно з Посольством Швейцарської Конфедерації в Україні представляє перший проект: виставку Маріанни Холленштайн «Стан Людини». Вона пройде в рамках форуму Kyiv Art Week. Куратор проекту — Костянтин Дорошенко. Перша в Україні виставка знаної європейської художниці Маріанни Холленштайн (1964, Базель, Швейцарія) поєднує живопис, графіку й інсталяції з різних циклів. Серед них — роботи минулих років, а також ті, які художниця створює спеціально для проекту в Києві. У своїх творах Холленштайн торкається теми Голокосту — масштабного геноциду, який залишив глибокий рубець на тілі Європи. На ставлення мисткині до цієї теми вплинув її дідусь, журналіст та письменник Еміль Герінг, який бачив формування нацизму у 1930-х та рішуче засудив це явище.

   

  Кульмінацією виставки стане перформанс «Поміж рядків» з однойменного проекту, який мисткиня адаптує для показу в Україні. У цьому перформансі Маріанна Холленштайн реагує на листування німецько-американської філософині єврейського походження Ганни Арендт з її чоловіком Генріхом Блюхером, психіатром та філософом Карлом Ясперсом, кабалістом Гершомом Шолемом. Тінню за цими посланнями проявляється персона вчителя і коханця Арендт, філософа Мартіна Гайдеґера. Це історія кохання, яка стала неможливою через ідеологічний конфлікт, адже Гайдеґер прийняв нацизм і почав пропагувати його у своїх творах. Листи Ганни Арендт вперше були перекладені українською спеціально для цього проекту. Ці тексти озвучуватиме уголос співачка Настя Шевченко, вона ж авторка проекту «Стасік», а Маріанна Холленштайн буде виводити їх на своїх полотнах.

   

  «Експерименти з матеріалом Холленштайн можуть спантеличити глядача. Витонченість і ніжність, наприклад, вона бачить у природі целофану, створюючи з нього повітряні сталактити, пелени і драпірування, розфарбовуючи їх у рожевий та сірий і пропонуючи танцювати в цьому парадоксальному антуражі у проекті «Орфей і міф», — розповідає куратор проекту Костянтин Дорошенко.

  Маріанна Холленштайн продовжує традицію таких митців XX століття, як Йозеф Бойс, Роберт Раушенберг, Крістоф Шлінґензіф, Луїз Буржуа, котрі використовували у своїх роботах випадкові предмети, зокрема й такі, що відслужили свій термін та підлягали б утилізації. Також за допомогою шпалерного клею, чорної й білої фарби художниця перетворює старі газети і плакати на полотнища та вкриває їх специфічними орнаментами-текстами, немов таємничими письменами. Це створює інтелектуальний і, часом, формальний ефект палімпсесту. Варто зауважити, що пресу минулих років для проекту люб’язно надало мисткині агентство «СоюзДрук». Маріанні не чужий і український контекст: Холленштайн виступила сценографом балету Раду Поклітару «Спляча красуня», прем’єра якого відбулась у травні 2018 року. Крім того, орнаменталістику проекту мисткині «Поміж рядків» використав у якості принтів український бренд FINCH для колекції весна-літо 2019 та у новій капсульній серії.

   

  Експозиція виставки «Стан людини» буде розміщена у чотирьох залах першого поверху Set. Також тут протягом виставки буде працювати кав’ярня «Розумна кава» і можна буде познайомитися з працями Ганни Арендт і Мартіна Гайдеґера. Крім того, у межах проекту відбудеться публічна програма: лекція Марії Вторушиної «Мистецтво Німеччини після тоталітаризму», лекція Андрія Рєпи «Любов двох монстрів: Ганна Арендт між Гайдеґером і Голокостом».

  Простір Set розташований на вулиці Ярославів Вал, 14а.

  Графік роботи: 12:00 — 21:00, Понеділок — вихідний день.

  Источник:

  Фото: Дар'я Біляк
  Новое на сайте
  Share