7 августа

    YASYK: як з допомогою подушок популяризувати українське

    Дуже часто ми перебуваємо в гонитві за сучасними світовими тенденціями, забуваючи про своє рідне. А дарма, адже українська автентична стилістика настільки прекрасна, що не популяризувати її – це справжній злочин. Найцікавіше те, що світові бренди надихаються українською вишивкою та орнаментами, створюючи прекрасні речі, які «приїжджають» до нас в країну і ми їх купляємо за «космічними» цінами. Але ж чому? Адже простіше виготовляти ті ж самі речі всередині країни. І, поки ця ситуація перебуває в процесі усвідомлення, львівський дизайнер інтер’єрів Ірина Гуменчук вирішує допомогти українській культурі, щоб нагадати нам, якою прекрасною може бути давно забута вишивка наших бабусь.

    Заснувавши в 2018 році бренд YASYK, Ірина вирішила, що варто розпочати з вишитих подушок, які нам в дитинстві під голову клали наші бабусі і якими вони фанатично прикрашали дивани в своїх вітальнях. Всі ми пам’ятаємо «армії» з маленьких подушок виставлених в один ряд, наче на вітрині дорогого салону в Мілані, яких не можна було торкатись без дозволу бабусі, щоб не зіпсувати композицію. Давно забуте, але прекрасне. Такої ж думки скандинавський трендсеттер Стефан Нільссон, який в інтерв’ю для нашого журналу сказав, що проблема наших дизайнерів в тому, що вони не популяризують українське і це велика проблема, адже в нас прекрасна спадщина.

    Повертаючись до бренду YASYK, варто зазначити, що дизайнер перш ніж приступити до роботи, добре обдумала концепцію своїх робіт, щоб здійснити задумане та привернути увагу сучасних людей. Таким чином Ірина створила серію автентичних українських вишитих подушок, але в сучасній інтерпретації. Дизайн створювався шляхом стилізації традиційних орнаментів різних регіонів України. Концепція подушок в тому, щоб показати традицію в сучасному мінімалістичному дизайні, не втративши автентики. Ясик - це діалектне слово, що означає «маленька вишита подушка». Так подушки називали в побуті наші предки із західної України. Приїхавши одного разу у бабусин дім свого чоловіка, що на Тернопільщині, Ірина побачила ці культові подушки. Звідси і з’явилась назва бренду.

    «Я завжди захоплювалась вишивкою, шиттям та декором, тому ідеї у цих напрямках постійно літають у мене в голові. Перші подушки я вишивала сама. Надихалась стародавніми узорами різних регіонів України, також подушками, які вишивала моя бабуся і мама чоловіка. Але одразу я хотіла, щоб це була не типова традиційна подушка, а сучасна інтерпретація», – коментує дизайнер.

    Без сумніву, люди із західної України хоча б раз в житті чули це слово. Ясьок, яські, яська, ясик – це діалектне слово, яке означає «маленька декоративна подушка». Як згадувалось вище, наші бабусі вишивали ясики і прикрашали ними свій дім. А якщо завітати у хату десь в глибині Карпат, то навіть сьогодні можна побачити піраміду з подушок-ясиків, викладених від великої до малої.

    Бренд YASYK – це не просто подушка з минулих часів, а сучасне бачення вишитих подушок з акуратною мінімалістичною біркою-логотипом. А замочок на зворотній стороні подушки дає можливість змінювати наволочки. І, що найголовніше – замочок непомітний, щоб не зіпсувати дизайн виробу.

    Для наволочки використовується домоткане полотно, яке потім оздоблюється вишивкою. Цей матеріал з’явився дуже давно, ще з часів виникнення ткацтва. Тоді його виготовляли із конопель та льону, і ткалось воно у домашніх умовах. Цей процес тривав близько року ручної праці. Звісно, що зараз в еру урбанізації людства, ніхто роками тканину не виготовляє, технології творять чудеса. Але склад тканини залишився таким же натуральним, як і колись. Правда, коноплі витіснила універсальна у всіх своїх проявах бавовна.

    Що стосується вишивки, то вибір зупинився на шерстяних нитках, але з додаванням акрилових волокон, щоб виріб не втрачав свою форму після чистки та прання. Всі узори дизайнер вишиває вручну сама, а вже їхні копії виготовляються на фабриці з допомогою обладнання. В будь-якому випадку, перед тим як потрапити в руки покупця, кожна подушка пильно та дбайливо оцінюється дизайнером. І, якби це метафорично не звучало, але й справді, кожен виріб наповнений її любов’ю.

    Источник:

    Новое на сайте
    Share