31 мая

    Історичний момент: космічний корабель Ілона Маска SpaceX відправився на Міжнародну космічну станцію

    Ввечері 30 травня, о 22:22 за київським часом, відбулась історична подія –  з сектора 39А космічного центру Кеннеді, що на американському мисі Канаверал у Флориді, на орбіту Землі був успішно запущений космічний корабель Dragon. Космічна операція відбулась завдяки спільним зусиллям компаній NASA та SpaceX, власник останньої – Ілон Маск. Головна мета запуску корабля – висадка американських астронавтів Дугласа Герлі та Роберта Бенкена на Міжнародну космічну станцію. Історичність події полягає в тому, що такого роду місія вперше відбулася без участі Росії, а також це перша подорож в історії, здійснена приватною компанією.

    Перед тим як здійснити успішний запуск космічного корабля, події розвивались наступним чином. В 2010 році, США згорнули програму космічних польотів, завдяки яким астронавти потрапляли на земну орбіту протягом останніх тридцяти років. Замість цього, NASA вирішила зосередитись над розробкою польотів на Марс і Місяць, а розробкою технологій польотів у космос доручила зайнятись приватним компаніям SpaceX та Boeing. Поки вищезгадані компанії займались новітніми космічними технологіями, США були змушені співпрацювати з Росією, адже це був єдиний спосіб потрапити на орбіту. Астронавтів відправляли з космодрому Байконур на російських кораблях "Союз". З кожним роком запуск американських космонавтів ставав для США значно дорожчим. Якщо у 2010 році участь одного космічного експедитора коштувала $30 млн., то вже через 9 років вартість піднялась до $90 млн. А з компанією SpaceX, відправки одного астронавта NASA на МКС будуть коштувати у двічі менше.

    Після майже десяти років перерви, США заявили про самостійний запуск космічного корабля завдяки приватній компанії Ілона Маска SpaceX. Перша спроба запуску відбувалася 27 травня, але політ довелося скасувати за 16 хвилин до старту через несприятливі погодні умови. На жаль запуск було перенесено на 30 травня, адже операція потребує точності в часі та в траєкторії польоту, де кожен градус курсу корабля відіграє значну роль.

    Для космічної експедиції NASA вибрала двох досвідчених астронавтів – Дугласа Герлі та Роберта Бенкена, які брали участь у випробуваннях капсули Crew Dragon. Герлі був льотчиком-винищувачем в Корпусі морської піхоти США, здійснивши останній політ на шатлі "Атлантіс" в 2011 році, перед закриттям космічної програми. До роботі в NASA Бенкен був інженером з льотних випробувань ВПС США і провів у космосі трохи більше 29 днів, зокрема 37 годин у відкритому космосі. Саме Бенкен буде командиром місії і візьме на себе відповідальність за стикування і розстикування капсули з МКС. В свою чергу Герлі відповідатиме за запуск і посадку капсули як командир Crew Dragon. Спеціально для цього польоту астронавтам були розроблені нові скафандри, які кардинально відрізняються від звичайних за рахунок свого стильного дизайну та зручності. Автором скафандрів став голлівудський дизайнер Хосе Фернандес, який дотримувався всіх необхідних стандартів продиктованих компанією SpaceX.

    За декілька годин до запуску корабля, Дуглас Герлі та Роберт Бенкен прибули до стартової площадки на електромобілі Tesla. Після цього з допомогою технічного ліфту вони піднялись на площадку рівень 255, яка знаходиться на висоті 77 метрів. Звідти пішки попрямували сходами на рівень 265, де розташована так звана «біла кімната» – стерильне приміщення перед входом в капсулу Dragon. По старій традиції, чоловіки розписались на стіні та попрямували в капсулу, де техніки NASA пристебнули їх в крісла, перевірили їхні костюми, обладнання та двосторонній зв'язок. Після цього мачта з мостом, по якому астронавти йшли в капсулу, розвернулась в протилежну сторону, від’єднавши міст від ракети-носія. Наступним кроком була активація екстреного порятунку астронавтів на випадок форс-мажорів та закачування палива в ступені ракети.

    З настанням відліку останніх десяти секунд перед запуском, всі хто спостерігав за цією подією затамували подих на декілька хвилин, поки перша ступінь ракети Falcon-9 не відділилась від корабля. Це сталось на третій хвилині після старту, а вже через 10 хвилин елемент повернувся на спеціальну платформу SpaceX в Атлантичному океані. Далі корабель Dragon продовжив свій шлях у відкритому космосі на власних двигунах, де через декілька хвилин від’єдналась друга ступінь ракети, яка згоріла в атмосфері. І тільки після цього члени екіпажу привітали одне одного з успішним запуском. 

    Саме в цей момент капсула ввійшла в режим невагомості, про що свідчив плюшевий динозавр, який раптово почав літати в кабіні астронавтів. Що найцікавіше, м’яка іграшка «Demo-2 Dinosaur» буквально за 5 хвилин була повністю розкуплена на сайті Amazon. Але новоспечену зірку космосу все ще можна придбати на офіційному сайті SpaceX за $25. Що стосується подальшої долі астронавтів, їх політ триватиме майже 20 годин до моменту з’єднання з МКС. Це станеться 31 травня о 15:29 за Гринвічем.

    Говорячи про цікаві факти, варто зазначити, що вартість місії перевищила $3 млрд. Вперше в історії космічних польотів зв’язок з Землею здійснюється з допомогою сенсорних панелей. Перший ступінь ракети, який повернувся на землю, можна буде використовувати повторно. Максимальна швидкість польоту космічного корабля склала 27 000 км/год. Для США місія була настільки важливою, що попри карантин запуск не був скасований, а під час цього дійства був присутній президент США Дональд Трамп. Крім цього, в прямому ефірі за запуском спостерігало більше 20 мільйонів людей зі всього світу. Успішний запуск дає «зелене світло» для інших амбіційних проєктів NASA і SpaceX, серед яких туристичні польоти в космос. Крім цього, успіх проекту зруйнує монополію Росії на космічні подорожі.

    Мета місії «Demo-2» – знову повернути можливість американцям відправляти людей у космос. Можливість отримати сертифікацію для здійснення комерційних програм польотів у космос. Також астронавти протестують системи контролю, дисплеї та решту елементів Dragon. Після цього вони приєднаються до своїх колег, які вже знаходяться на Міжнародній космічній станції, та стануть членами команди Expedition 63. Повернення астронавтів залежить від запуску наступного екіпажу. Водночас у NASA кажуть, що космічний корабель зможе залишатися на орбіті не менше 210 днів. Коли наступить час повертатись, борт астронавтів розстикується з МКС і повторно ввійде в атмосферу Землі. Корабель має приземлитися в Атлантичному океані, недалеко від узбережжя Флориди. А рятувальний корабель SpaceX під назвою Go Navigator чекатиме поблизу, щоб забрати космонавтів.

    Якщо місія буде успішною, компанії SpaceX буде дозволено виконати більше польотів на космічну станцію в рамках контракту з NASA вартістю в $2,6 млрд. Аналогічна угода укладена між NASA та корпорацією Boeing, де вартість контракту складає $4,2 млрд., але їхня капсула буде готова не раніше ніж через рік. Крім цього, у компаній SpaceX і NASA є амбітний план – повернути людей на Місяць у найближчі чотири роки, а вже через десять - відправити людей на Марс.

    Источник:

    Photo: NASA, SpaceX
    Новое на сайте
    Share