4 июня

    Чорнобиль: як і де телеканал HBO знімав найемоційніший серіал року

    В понеділок, 3 червня в світ вийшла заключна частина найбільш рейтингового та найемоційнішого серіалу за останнє десятиліття «Чорнобиль». П’ятисерійна стрічка від американського кабельного телеканалу HBO про ядерну катастрофу в 1986 році в Чорнобилі, ще задовго до світової прем’єри створила інтригу у глядачів зі всього світу. А після прем’єрної першої серії спричинила справжній скандал. Про фільм заговорили навіть ті люди, які ніколи не вникали в найстрашнішу подію двадцятого століття, наслідки якої супроводжують нас дотепер. Серіал миттєво побив всі можливі рекорди, перевершивши рейтинги культової «Гри престолів», очоливши рейтинг авторитетного ресурсу IMDb.

    Міні-серіал складається з п’яти серій, які були створені в результаті співпраці американського телеканалу НВО та британського Sky Atlantic. Зйомки фільму, розробка сценарію та монтаж тривали майже два роки. Відео-зйомки проходили з квітня по червень 2018 року у Литві та в Україні. Розробкою серіалу займався знаменитий сценарист Крейг Мезін та режисер Юган Ренк. Мезін також виступив в ролі виконавчого продюсера разом з Каролін Штраус та Джейном Фезерстоун. Після тривалого монтажу, в березні 2019 було оголошено про світову прем’єру. Головними героями стрічки стали відомі актори, такі як Джаред Гарріс, Стеллан Скашгорд, Емілі Вотсон, Пол Ріттер, Джессі Баклі, Едріан Роулінс та Кон О’Ніл.

    Варто зазначити, що Крейг Мезін попрацював над сценарієм блискуче, адже йому вдалось максимально передати події 1986 року. Емоційно фільм надзвичайно важкий. Події, діалоги та вчинки людей які мали відношення до вибуху на АЕС та ліквідації катастрофи вражають. Серіал залишає під враженням навіть тих людей, котрі до цього знали про катастрофу з підручників та розповідей. Без перебільшень, людям котрі мають слабкий емоційний поріг буде надзвичайно важко дивитись серіал, адже враження від нього гарантовані на декілька днів після перегляду.

    Стрічка спровокувала безліч критики від людей, які пережили катастрофу, адже деякі моменти відрізняються від реальності. Про те не варто засуджувати розробників серіалу, адже Крейг Мезін зразу сказав, що це не документальний фільм, а художній. І в ньому в основному йде розповідь не про саму катастрофу, а про ціну брехні. Відповідно в ньому є сюжетна лінія з головними героями та їхніми історіями. Але в цілому в серіалі на 95% відтворено все до найменших деталей, починаючи від костюмів та локацій, закінчуючи декораціями та діалогами, які зазначені в архівних документах. Насправді вражає, як американцям та британцям вдалось так проникнути в історію української трагедії та максимально точно відтворити її. Мейзін кілька років вивчав архівні матеріали, читав книжки, їздив у Прип’ять  та спілкувався з ліквідаторами, щоб максимально відсіяти вигадані версії. Крім цього у продюсера була й постійна консультантка з Києва, котра виправляла найменші неточності в сценарії. А диспетчерський пульт був відтворений з точністю до найменшої кнопки. Навіть зачіски та столові набори були такі як в Радянському Союзі 1986 року.

    Сюжет подано як розповідь трьох людей – керівника комісії з ліквідування наслідків вибуху на ЧАЕС Валерія Легасова, котрий ділиться зібраними відомостями про причини катастрофи та ліквідацію її наслідків, білоруського фізика-ядерника Уляни Хом’юк, яка намагалась розібратись в причинах вибуху як науковець та голови урядової комісії Бориса Щербини, котрий вбачає безграмотність керівництва. Всі ці три бачення головних героїв складаються в єдине і пояснюють таємниці сумнозвісних подій  26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.

    Що стосується локацій, як згадано вище вони відбувались в Литві та в Україні, хоча на момент погодження зйомок, України в списку локацій не було. Відома українська продакшн-студія Radioaktive Film все ж таки переконала НВО, що для реалістичності варто провести зйомки в нас. Команда НВО погодилась і відзняла деякі сцени в Інституті гідробіології на Оболоні, в бібліотеці ім. Вернадського, біля корпусів КПІ та КМДА, а також на околицях Київського моря та кінотеатру «Жовтень», що на Подолі. Для зйомок фінальних сцен були перекриті вулиці Хрещатик, Терещенська та Богдана Хмельницького. Весь реквізит був закуплений в Києві, хоча зйомки переважно відбувались у Литві. Також варто зазначити, що для фінальної серії на замовлення телеканалу HBO, чоловічим хором "Гомін" було записано пісню "Вічная пам'ять". Пісня звучить в кінці серії, коли в титрах розповідають про наслідки катастрофи та долю головних героїв. Композиція була записана у львівській церкві святого Лазаря, всього за одну годину.

    Нажаль зйомки у Чорнобилі та Прип’яті не відбулись, адже після тридцяти років після трагедії ці місця мають не такий вигляд як в 1986 році. Але це не було проблемою для художника-постановника Люка Хала, адже в Радянському Союзі планування будівель буда однаковою, тому ідентичні будівлі спального району як у Прип’яті вдалось знайти у Вільнюсі. Роль української ЧАЕС зіграла литовська Ігналінська атомна електростанція, яка зупинила свою діяльність в 2009 році. А роль Прип’яті зіграли литовське місто Висагінас та район Вільнюса Фабіенішкес. Над цифровою моделлю Чорнобильської АЕС для серіалу працювала українська студія Postmodern Digital. Контрольну кімнату ЧАЕС було облаштовано в приміщенні закинутої килимової фабрики у Вільнюсі.

    Про серіал «Чорнобиль» можна багато говорити, але варто один раз його подивитись, щоб розуміти чому він викликає таку бурхливу реакцію у суспільства. Адже не всі глядачі погоджуються з історією, яка висвітлюється у серіалі. Якщо на Заході глядачі залишають виключно позитивні відгуки, то зі сторони деяких пост-радянських країн звучить критика та звинувачення в сторону Америки в навмисному спотворені подій 1986 року, з метою виставити керівників Радянського Союзу в поганому світлі. Хоча варто зазначити, що сценаристи екранізували провладні органи Союзу в доволі пом’якшеній формі, щоб не викликати у глядача максимальну агресію до персонажів. Про те, всі прекрасно розуміють, що їхні фатальні дії не мають виправдання.

    Коли міні-серіал від НВО з’явиться на екранах українських телеканалів, поки невідомо, хоча телеканал 1+1 вже анонсував прем’єру у себе в ефірі.

    Источник:

    Фото: HBO, SKY UK, POSTMODERN DIGITAL
    Новое на сайте
    Share